Tunceli Munzur Gezisi

  • ALIŞVERİŞ
  • ARKEOLOJİ
  • DOĞA
  • İNSAN
  • KÜLTÜR
  • MACERA

Tunceli - Munzur - Pertek - Pülümür - Munzur Vadisi Gezisi

Tunceli Munzur Gezisi

1. Gün – Istanbul Elazığ : Sabiha GökçenHavalimanı Pegasus havayolları kontuarında saat 05:30 da buluşmamızın ardından bizleri Elazığ’a götürecek olan uçuşumuz için biniş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Saat 09:45’de hareket edecek uçuşumuz sonunda Elazığ’a varacak ve bizleri bekleyen aracımızla buluşarak Türkiye’de önemli mevkilerde bulunan birçok kişinin doğduğu Nazimiye ilçesine hareket edeceğiz. Bölgede Alevilerce kutsal kabul edilen Düzgün Baba Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki köylüler her yıl yazın başında çayırlara başlamadan önce bereketli olsun diye çayırlar bittikten sonra şükür olsun diye bir araya gelip burada Allah’ı anar kurban keserler… Düzgün Baba’da derviş hayatı süren insanları görmek de mümkün. Nazımiye’de öğle yemeği molasının ardından Pülümür’e hareket edeceğiz. Nazımiye’den Pülümür’e giderken vadi boyunca ‘Ağlayan Kayaları’, bitki örtüsünün zenginliği ve vadinin çarpıcı derinliği ile çok etkileyici doğal güzellikleri izleyerek Pülümür’e ulaşıyoruz. Dersim ve Pülümür yöresinde insan yaşamında kullanılan materyallerin sergilendiği Pülümür Bellek ve Kültürevi’ni ziyaret ediyoruz. (Açık olması durumunda)  Daha sonra Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde Hılbeş Köprüsü yakınlarında bulunan ve halk arasında da sürekli su damladığı için "Ağlayan Kayalar" adı verilen kayalarda fotoğraf molası veriyoruz. Günün sonunda Tunceli’deki otelimize hareket edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde
 
2. GÜN, Cumartesi : TUNCELİ / MUNZUR VADİSİ  – MUNZUR GÖZELERİ – OVACIK
Sabah kahvaltı sonrası dağların göğe uzandığı, sapsarı, turuncu, kırmızı ve yeşilin binbir tonu eşliğinde yapacağımız Türkiye’nin en büyük ve önemli milli parklarından biri olan Munzur Vadisi Milli Parkı’nı ziyaret ediyoruz. 'Munzur Baba' efsanesinin kaynağı gözeler, gün boyu vadilerde, derelerde, köylerde geleneksel yaşam ve Munzur Dağları'nın kendine özgü bitki örtüsünün peşinde olacağız. Munzur Gözelleri‘ndeki Alevi-Kızılbaş inancının en önemli isimlerinden biri olan Ana Fatma Ziyaretgâhı ve Munzur Suyu kenarında, derin ve kayalık bir vadinin içerisinde yer alan Halbori Gözeleri ziyaretimizin ardından türkülere destan olan ve halk dayanışması ile ünlü Munzur Dağları'nın güneyindeki güzel ilçe Ovacık’a varış ve ilçe gezisi. .Munzur Nehri kıyısında öğle yemeği molası. 'Munzur Baba' efsanesinin kaynağı gözeler,  vadiler, dereler, köyler ve  geleneksel yaşamları ve Munzur dağlarının kendine özgü bitki örtüsünü keşfedeceğimiz bu güzel günümüzü ve turumuzun bitiminde Tunceli’ye dönerek Türkiye Komünist Partili tek belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu’nu makamında olması durumunda ziyaret ediyoruz. Otelimize dönüş.  Akşam yemeği ve geceleme. 
 
3. GÜN, Pazar: TUNCELİ–PERTEK- HARPUT- ISTANBUL

Otelde alınan kahvaltıdan sonra belirlenen saatte Pertek’e hareket ediyoruz. Ermenice bir isim olan ve Kalecik anlamına gelen Pertek’te; bölgenin Keban Barajı suları altında kalmasıyla bir başka noktaya nakledilen Çelebi Ağa ve Baysungur camilerini göreceğiz. Pertek Cemevini ziyaret ettikten sonra Feribotla Elazığ’a geçerken Murat nehri kenarında bir kayalık üzerinde inşa edilmiş Keban Baraj Gölü yapılınca ada olarak kalmış Pertek Kalesi’ni de panoramik olarak göreceğiz. Kalenin içerisinde bir adet sarnıç bulunmakta olup, çevresindeki çinili odalarda da Mengüçoğulları’ndan izler bulunmaktadır. Yolumuza devam ederek Harput’a Varıyoruz. 4000 yıllık tarihe sahip Harput, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile önemlidir. Harput Kalesi, Ulu Cami, Sara Hatun Camii,  Arap Baba Türbesi, İmam Efendi, Ahi Musa Mescidi, Kurşunlu Camii, Cimşit Hamamı, Dabakhane, Meryem Ana Kilisesi, Tarihi Harput Evleri göreceğimiz yerler arasında. Uçuş saatimize göre kalan zamanımızı olursa değerlendirmek için Elazığ’ın meşhur kapalı çarşısına giderek yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlarda zaman geçirebiliriz. Günün sonunda Havalimanına transfer olacak ve bizleri Istanbul’a götürecek olan uçuşumuzu gerçekleşitereceğiz. Saat 23:00 dolaylarında Varışımız ile birlikte sizlere bir başka O.T.C. International gezisinde karşılaşabilmek ümidiyle veda edeceğiz.    

 

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

TUR FİYATI

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız