SORUMLU TURİZM

 O.T.C. International Turizm ve Seyahat Acentesi olarak “Sorumlu Turizm” kapsamında üstümüze düşen görevlerin kriterlerini titizlikle tespit ederek faaliyetlerimizde kullanılmak üzere hayata geçirdik.

1900 lü yılların başlarında insanların yeryüzünün doğal güzelliklerini, çeşitli kültürlerini keşfedebilmek amacıyla başlattıkları seyahat etme hareketleri günümüzde milyarlarca dolar ve milyonlarca insanın hizmet verdiği dev bir endüstri haline gelmiştir. Uzun yıllar, özellikle ülkemizde “Bacasız Sanayi” olarak adlandırılmasına rağmen turizm faaliyetlerinin en az ağır sanayi kadar zarar veren bir endüstri olduğu anlaşılmıştır.

Özellikle seyahat sektörünün dev pazarları olan İngiltere, Amerika ve Almanya’da son 25 yıldır “Sorumlu Turizm”,”Sürdürülebilir Turizm” anlayışı altında yeni bir seyahat anlayışı oluşturulmuş, Unesco, Green Peace ve Dünya çevre örgütleri gibi bir çok sivil toplum örgütleri tarafından destek bulmuştur.

Sorumlu Turizm kısaca, yeme içme, barınma, üreme gibi temel ihtiyaçların hemen ardından gelen başlıca sosyal ihtiyaç olan seyahat etmenin beraberinde getirdiği olumsuz etkileri en aza indirmek için oluşturulmuş bir seyahat standardıdır. Gerek turistik işletmelere gerekse turistlere düşen basit ama etkili uygulamalarla sürdürülebilir ve etkin bir turizm endüstrisi oluşturulabilmektedir.  

Ofis Hayatımız;

  • Ofisimizde kullandığımız bilgisayar, faks vs, gibi elektrikli ofis gereçlerini en az elektrik sarfiyatı gerçekleştiren ürünler arasından seçtik.
  • Mümkün mertebe kağıt sarfiyatını azaltabilmek için geniş kapasiteli elektronik depolama ortamları edinerek aslının gerek olmadığı belgelerin geri dönüşüm merkezlerine gönderilmesini ve yeniden kullanılabilir hale getirilmesini sağladık.

Ürün Geliştirme;

  • Tur programlarımızı hazırlarken yerel işletmelerden hizmet satın almayı tercih ederek tur düzenlediğimiz bölgelerde yaşayan yerel halkın turizm faaliyetlerinden en etkin biçimde kalkınma sağlamasını hedefledik.
  • Turlarımızda kullanacağımız ulaşım araçlarının en yeni ve düzenli bakımlarının yapılmış olma zorunluluğunu getirerek çevreye vereceğimiz olumsuz etkileri en aza indirmeyi hedefledik.
  • Tur süresince sizlere sunacağımız ikram paketlerimizin geri dönüşebilir ürünler arasından seçmeye özen gösterdik.
  • Tur düzenlediğimiz bölgelerin; kültür, örf ve adetlerini iyi öğrenerek yöre halkının incitilmeden ziyaretlerimizin gerçekleşmesi hedefledik.
  • Tur programlarımızda, gezi bölgelerinde ihtiyaç olduğunu şiddetle tespit ettiğimiz konularda yardım ziyaretleri düzenleyerek hem siz misafirlerimizin hem de ihtiyaç sahiplerinin faydalanabileceği buluşmalar gerçekleştirmeyi hedefledik.


Sizlerin de desteğine ihtiyacımız var;

“Sorumlu Turizm” anlayışımız ile sizlere hizmet verirken, daha etkili ve keyifli seyahatler hazırlayabilmemiz için sizlerin desteklerine ihtiyacımız var. Çok basit ama bir o kadar etkili önerilerimiz ile hem seyahatinizin çok daha zevkli, hem de çok daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Seyahate Çıkmadan Önce :

-Dil :

Merhaba, Teşekkürler ve Hoşça kal. Özellikle yurtdışı seyahatlerinizde ziyaret ettiğiniz bölgede konuşulan dilde Merhaba, Teşekkürler ve hoşça kal gibi basit kelimeleri öğrenip kullanarak yerel halk ile olumlu iletişim kurabilirsiniz.

-Yerel Adetler :

Özellikle dini kurallar dünyanın her yerinde yerel yaşantının en önemli parçasıdır. Ziyaret edeceğiniz bölgenin örf ve adetlerinin iyi öğrenilmesi ile giyim ve davranış etiklerinin temel öğeleri öğrenilerek göstermiş olacağınız saygı karşısında saygı ve minnettarlık göreceğinizi unutmayın.

-Valiz Hazırlama :

Seyahat edeceğiniz ülkenin coğrafya ve iklimini öğrenerek küçük ebatlarda ve yeterli miktarlarda eşya almanız ulaşım araçlarının daha az yakıt sarf etmesine ve atmosfere salınacak zararlı gazların azalmasına neden olacaktır. Önerimiz 15 kg aşmayacak valizler hazırlamanız.

Valiziniz hakkında küçük ama etkili detayları öğrenmek için Püf Noktaları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

-Hediyeler :

Ziyaret edeceğiniz bölgede özellikle çok büyük bir misafirperverlik ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle kartpostal, nazar boncuğu vb. küçük, kendi milli ve kültürel özelliklerinizi yansıtan minik hediyeler ile karşılaştığınız misafirperverliğe karşı minnettarlığınızı gösterebilirsiniz. Bu konuda seyahat acentemizden bilgi alabilirsiniz.

Seyahat Süresince :

-Su ve elektrik kullanımı :

Tüm dünya üzerinde su kaynakları hızla tükenmektedir. Su ve elektrik kaynakları birbirleri ile bağlantılı kaynaklardır. Yaşamsal önem taşıyan bu kaynakların korunabilmesi için özellikle konaklama tesislerinde sizlere ricalarını ilettikleri küçük kartlar bulacaksınız. Bu ricalara riayet etmenizi önemle rica ederiz.

Banyo : Banyolarda otellerin geliştirdiği mesaj sistemine göre kullandığınız havluların değişmesini istediğinizde havluları yerde bırakınız. Değişmesini istemediğini havlularınızı askılarda bırakınız. Sürekli kullanımdan dolayı musluk ve duş başlıkları işlevlerini yerine getiremeyebilir. Odanızda böyle bir durum ile karşılaştığınızda otelin teknik personelini çağırarak su kaçıran armatörlerin tamir edilmesini isteyiniz.

Elektrik : Bir çok otelde oda anahtarlarınız enerji tasarrufu sağlayan anahtarlardan oluşturulmuştur. Odadan çıkarken bu anahtarları yanınıza aldığınızda odanın elektriği kesilecektir. Bu sistemlerin bulunmadığı otellerde odadan çıkarken klima, ışık, TV gibi elektrikli aletlerin kapatıldığından emin olunuz.

Doğal su kaynakları yakınlarında kimyasal temizleyiciler ile birlikte su kullanmayınız. Gezginler için doğaya zarar vermeyen temizlik maddelerini marketlerde bulabilirsiniz.

-Alışveriş :

Doğal hayata zarar veren ve türleri soylarını tehlikeye atan maddeleri satın almayınız. (Örn: Doldurulmuş hayvanlar, mercan parçaları vb.)
Yerel satıcılardan alışveriş yapmanız yerel ekonomi ve el sanatlarının gelişmesine katkıda bulunacaktır. Alışverişlerde makul rakamlara inene kadar pazarlık etmek eğlencelidir ancak ederinin altına inilmesi karşınızdaki satıcının çaresizliği ve fakirliğinin kullanılması olacağından psikolojik ve maddi etiklerin dışına çıkılmış olacağını unutmayınız.

Eski eserlerin satın alınması hem ülkenin miras değerlerinin zarar görmesine hem de sizlerin zor durumda kalmasına sebep olabilir. Tüm dünyada eski eserlerin ülke dışına çıkarılmaya çalışılması büyük cezalar ile karşılaşılabileceğiniz anlamını taşımaktadır.

Yurtdışından Et ve et ürünleri, Süt ve Süt ürünleri, bir takım yiyecek maddeleri, bitkilerin getirilmesiyle beraberinde istenmeyen ve ülkemizde mevcut olmayan bazı zararlı böcek ve bakterilerinde gelebileceğini biliyor muydunuz?

-Doğal Yaşam :

Seyahatiniz esnasında doğal yaşamla sık sık iç içe olabilirsiniz. Doğa gezileriniz sırasında atık maddeleri en yakın çöp kutusuna kadar taşımanız, bitki ve çiçekleri koparmamanız doğal yaşama zarar vermeyecektir.
Özellikle doğal ortamlarında karşılaşacağınız bazı hayvanlar sizlere dostça yaklaşabilirler. Böyle durumlarda, hayvanlara zararlı olabilecek besinler (Şeker, çukulata vb.) maddeler vermemenizi önemle rica ederiz. Hayvanlar bu gibi ikramlara şartlanarak tacizci ve tehlikeli olabilmektedirler.

Hayvanların yanlarında sigara içmemenizi ve sigara dumanını hayvanların solumasına sebep olmamanızı rica ederiz. Doğal hayatlarında en ihtiyaçları olan koku alma duyuları sigaranın zararlı dumanı ile körelecektir.
Yanında yavrusu bulunan hayvanlara yaklaşmayınız ve yavrusunu annesinden uzaklaştırmayınız. Böyle bir durum anne hayvanı strese sokabilir ve tehlikeli davranışlarda bulunmasına sebep olabilir.

-Dilenciler :

Özellikle turistik müze ve ören yerleri çevresinde turistlerden para dilenerek yaşamlarını sürdüren dilencilerle sık sık karşılaşacaksınız. Bu dilencilere para vererek çalışmadan kolay para kazanmalarına destek olacağınız unutmayınız. Özellikle çocuklar; şeker, kalem, para vb. vererek dilenmenin karşılığında bir ödül almış olduklarını düşünecekler, aileleri çocukların evlerine getirdikleri bu maddi olanaklardan dolayı çocuklarını okumaları yerine dilenmeye teşvik etmelerine, hatta sapkın kişilerin tuzaklarına düşmelerine yardımcı olabileceğinizi unutmayın.

-Fotoğraf :

Gittiğiniz ülkelerde insanlar renkli yerel kıyafetleri ile fotoğraflara çok güzel konu olabilir görüntüler oluşturacaklardır ancak birçok insan fotoğrafı çekilmesinden hoşlanmayabilir. Objektifiniz basmadan önce o resmini çekeceğiniz kişiden izin almanız olumsuz durumlar ile karşılaşma olasılığınızı ortadan kaldıracaktır.

Özellikle askeri tesisler, sınır kapıları, havalimanları ve tren istasyonlarında resim çekilmemesini önemle rica ederiz. Bu yerlerde resim çekilmesinin yerel otoriteler tarafından tespiti sonucunda fotoğraf makinenize veya film/hafıza kartınıza el konabilir, yerel kanunlara göre cezalandırılabilirsiniz. Deklanşöre basmadan önce bir kere daha düşünün.

"Daha güzel bir dünya ve keyifli bir seyahat için bize yardımcı olun!"

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız