Kuladokya ve Frig Vadisi

  • ALIŞVERİŞ
  • ARKEOLOJİ
  • DOĞA
  • İNSAN
  • KÜLTÜR
  • MACERA
  • TARİH
  • UNESCO
  • YÜRÜYÜŞ

Antik adı, Katekekaumene 'Yanık Yöre' olarak adlandırılan Kula'nın binlerce yıllık geçmişi, tarihi kula Evleri, Jeosit Parkı, Kula Peri Bacaları, Ulubey Kanyonu ve hala gizemini koruyan Frig Vadisi...

Kuladokya ve Frigya

1. ve 2. Gün :Istanbul – Emreköy – Kula - Uşak. Bakırköy Regetta 23:00, Dolmabahçe Saat kulesinde 23:30, Kadıköy Evlendirme dairesi önünden 24:00 da buluşmamızın ardından çeşitli molalar eşliğinde Salihli’ye varıyoruz serbest kahvaltı ve bir süre dinlenme molasının ardından programımıza Kula’ya 60km mesafede yer alan, Yunus Emre ve Tapduk Emre’nin türbelerinin bulunduğu Emre Köy ile başlıyoruz. Burada ziyaret edeceğimiz Carullah bin Suleyman camii, klasik bir 16 yy. Osmanlı köy camisi olmasına rağmen 19 yy.’da ressam Şehzade Abdurrahman Efendi tarafından elden geçirilmiş ve örneğine başka hiçbir yer de rastlamayacağımız motifler ve resimler ile boyanmıştır. Bu açıdan türünün tek örneği olan bu camiyi ziyaret ettikten sonra, rotamızı Kula’ya çeviriyoruz.

Kula’da ilk ziyaret edeceğimiz bölge, Türkiye’nin ilk ve tek Jeopark özelliğini taşıyan, dünyanın ilk oluşum evresindeki hali olması nedeniyle UNESCO tarafında koruma altına alınmış ve 50’den fazla volkanik tepeye ev sahipliği yapan “Kula Jeosit Alanı” olacak. Doç. Dr. Erdal GÜMÜŞ ve ekibi tarafından turizme kazandırılan bu alanda, ziyaretçiler için özel yapılmış olan yürüme yolunda, hayal gücümüzü de kullanarak 10.000 yıl öncesine yolculuk yapacağız.

Jeopark ziyaretimizin ardından hem leziz mutfağının tadına bakmak hem de Osmanlı Dönemi’nin en güzel mimari örnekleri olan Kula Evleri’ni görmek üzere Kula’nın sokaklarında dolaşacağız. Burada yapacağımız zaman yolculuğunun ardından yöresel ürün alışverişi yapmak için serbest zamanımız olacak. Ardından Kapadokya’da ki peri bacaları ile benzer oluşum örneklerini görmek üzere “Kuladokya” adı ile bilinen bölgeye gidiyor ve burada geçireceğimiz keyifli vakit ile beraber konaklamak üzere Uşak’ta bulunan otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3. Gün :Uşak – Ulubey Kanyonu – Aizanoi – Afyon. Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılarak, ziyaret edeceğimiz Ulubey Kanyonu'na doğru hareket ediyoruz. Dünya'nın en uzun ikinci kanyonu olduğuna inanılıyor. Üzerine inşa edilmiş cam teras yardımıyla kanyonu tepeden fotoğrafladıktan sonra dileyen misafirlerimiz ile  eşsiz doğa güzelliği kanyon içinde kısa bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Burada geçireceğimiz vaktin sonrasında hareketle Frigya'nın önemli ticaret şehirlerinden biri olan Aizanoi'ye hareket ediyoruz. Frigya Medeniyeti dönemin 2 süper gücünden biri olan Hitit İmparatorluğunu yıktıktan sonra güçlerine yakışır bir medeniyetin temellerini atmışlar ve geride görkemli yapıların olduğu bir miras bırakmışlardır. Çavdarhisar yakınlarında kurulmuş olan Aizanoi antik kenti de Frigler’den günümüze kalan en önemli eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Gezimizde; dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, 1 atın 1 erkek köleden 3 kat daha değerli olduğu dünyanın en eski borsası, 20.000 kişilik amfi tiyatro, kanlı gladyatör dövüşlerinin gerçekleştirildiği Stadyum, Roma hamamları göreceğimiz yerler arasında. Gezimizin ardından Afyon’a geçiyoruz . Günün sonunda otelimize hareket ediyor ve gecelememizi gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

4. Gün: Afyon Karahisar – Metropolis -Afyon.Sabah kahvaltısı sonrası hareketle “Yiğidin Harman Olduğu Yer” Afyon şehir merkezini gezeceğiz. Avusturya’lı heykeltraş Krippel’in eseri Zafer Anıtı, Kırk Ahşap direkli Ulu Camii, Mevlevi Camii, panoramik olarak göreceğimiz Karahisar   Kalesi, yerel mimarinin üsluplarının en güzel örneklerinin verildiği konaklar ve eski evlerin bulunduğu daracık sokaklarda gezinmemizin ardından merkezde vereceğimiz alışveriş ve yemek molası ile yöresel tatları deneyimleyeceğiz. Sonrasında bir başka önemli Frig yerleşimlerinden biri olan Ayazini ören yerine hareket edeceğiz. Bizans ve Roma dönemine ait tek kişilik ve aile mezar odaları, Bizans dönemine ait kiliseler, Aslanlı ve Sütunlu mezar odaları birer sanat şaheseri olarak nitelendirilmektedir. Günün sonunda otelimize dönerek Afyon’un ünlü termal sularında dinlenebilir veya masaj yaptırarak bu güzel günün sonunda kendimizi şımartabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün: Afyonkarahisar – Seyitgazi – Yazılıkaya – Istanbul. Sabah kahvaltımızın ardından Frig vadisinin en gizemli bölgesinden biri olan Yazılıkaya’ya hareket edeceğiz. Hala üzerindeki yazıtların ne anlama geldiği çözülemeyen, Eşek kulakları ve dokunduğu herşeyin altına dönüşmesi ile ünlü Firg Kralı Midas tarafından ana tanrıça Kibele için yaptırdığı Midas Anıtı bir çok komplo teorisyeni tarafından yıldızlara açılan kapı olduğu iddia edilmiştir. Bu önemli ve görkemli yapının yanı sıra bitmemiş anıt, sunak, yer altı merdivenleri ve mezar odaları göreceğimiz yerler arasında. Ayırca 2014 yılında ünlü Sloven Karmik Enerji uzmanı Marjan Ogorevc önemli bölgede önemli bir enerji noktası keşfetmiştir. Midas şehri gezimizin ardından güzergahımızda bulunan Seyit Battal Gazi türbesi son durağımız olacak. Seyyit Battal Gazi’nin kabri bir rüya sonucunda bulunmasının ardından 1. Alaeddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun’un buraya bir türbe ve cami yaptırması sonrasında Osmanlıların Külliye haline getirdiği bu görkemli yapıyı gezdikten sonra çeşitli molalar eşliğinde Istanbul’a döneceğiz. Akşam saatlerinde varışımız ile birlikte sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir başka dönüş yolculuğumuza başlıyor ve çeşitli molaların ardından akşam geç vakitlerde Istanbul'a varışımız ile birlikte sizleri bir başka O.T.C. Turizm seyahatinde ağırlayabilmek ümidiyle veda ediyoruz.

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

TUR FİYATI

FİYATA DAHİL OLANLAR

* 1 gece Uşak’ta 4* Otelde yarım pansiyon konaklama
* 2 Gece Afyonkarahisar'da 5* otelde yarım pansiyon konaklama
* 3 Sabah Kahvaltısı + 3 Akşam Yemeği
* Lüks araçlar ile ulaşım
* Belirtilen bütün geziler
* Araç içi ikramlar
* Profesyonel Rehberlik Hizmeti
* Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

* Giriş Ücretleri (65 Yaş üstü ücretsizdir)
* İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
* Öğle Yemekleri
* Yemeklerle birlikte alınan içecekler
* Kişisel Harcamalar
* Otel ekstraları

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız