Antik Mısır ve Nil Nehri

 • ALIŞVERİŞ
 • ARKEOLOJİ
 • DOĞA
 • EĞLENCE
 • İNSAN
 • KÜLTÜR
 • MACERA
 • MÜZİK
 • SAFARİ
 • TARİH
 • UNESCO
 • YÜRÜYÜŞ

İnanılmaz zıtlıkların bulunduğu, yaşam ile ölümün iç içe geçtiği ve tüm insanlık tarihinin başladığı yer... Firavunlar, Hieroglifler, Sakkara’nın İlk piramtileri, Giza’nın devasa piramitleri, hareketliliğin hiç tükenmediği 1001 minareli Kahire şehri ve dünyaca ünlü Kahire Müzesi, Mumyalar, Karnak ve Luxor tapınakları,Katmanlar arasında sonsuzluğa gizlenmiş Krallar Vadisi, zamanın durduğu ve hayatın başladığı Nil Nehri... 

Antik Mısır ve Nil Nehri

1.    Gün:Istanbul - Kahire Istanbul Yeni Havalimanı dış hatlar terminalinde, saat 04:00’da buluşmamızın ardından bizleri Kahire’ye götürecek olan uçuşumuz için Check-in işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra dünyanın sırları hala daha çözülemeyen medeniyetine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Kahire’ye varışımız ile birlikte bizi yerel yetkililer ile buluşarak turumuza başlıyoruz. Firavunlar dönemine ilk adımı şu ana kadar keşfedilmiş Dünya’daki ilk piramit olma özelliğine sahip Sakkara Piramit’i ile atacağız. Dönemin en ünlü mimarı tarafından inşa edilen ve diğer piramitlerin atası olarak kabul edilen “Basamaklı Piramit” aslında büyük bir mezarlık olarak tasarlanmışken dünyadaki en büyük medeniyetinin başlangıcına neden olmuştur. Sonrasında Giza’nın muhteşem piramitlerine gidiyoruz. En büyük piramit Keops(145 mt) ile Kefren ve Mikerinos. Piramitler ile ilgili gizmeli hikayeleri dinledikten ve bir süre serbest zamanın ardından Piramitlerin yapımında kullanılan granit blokların bir bölümünün elde edildiği granit ocaklarına gidiyoruz. Burada bizi bekleyen bir başka gizem ise Sfenks. Aslan bedenli, insan yüzlü ve asil sakallı... İnsanın bilgeliği ile aslanın gücünün birleşiminden yaratılmış bir dev. Binlerce yıldır Piramitlerde yatanlara bekçilik yapıyor... Antik çağda kâğıt olarak kullanılan papirüs tabakalarının yapılışını ve boyamalarının nasıl yapıldığını öğreniyor Akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana doğru hareket ederken Kahire’nin bir başka yüzünü görmeden geçemiyoruz. İlk Hristiyanların yaşadığı Koptik Kahire’de kiliselere göz atıyor, binlerce yıldır hala insanların telaşsızca yürüdükleri sokaklarda dolaşıyoruz. Konaklama. 

2.    Gün: Kahire Kahvaltı. Kozmopolit Kahire şehri, binlerce Afrika stili minareleri ile Firavunların anıtsal tarihinden daha fazlasını vaad eder. Bugün, bu 20 milyonluk yaşayan şehrin zıtlıklarını daha geniş ölçüde hissedeceğiz. Önce, Mezarların inanılmaz zenginliğini ve Firavunların diğer hazinelerini görebileceğimiz Kahire Müzesi’ne gideceğiz. Tabiki Tutankamon’un ünlü hazinesini görmeden olmaz!!!. Kahire’nin modern bölümünden geçerek bir tepenin üzerine inşa edilmiş, Türk İslam Mimarisinin kopyası olan (Sultanahmed camii’nin Kopyası) Salah El Din (Kavalalı Mehmet Paşa) Camii’ni ziyaret ederek tarihsel gerçeklerini öğreniyoruz. Buradan 1001 minareli şehri kuş bakışı gördükten sonra Kahire’nin Kalbine doğru yürümeye başlıyoruz. Sahne Sahne değişen sokaklarda, Fatimi, Eyyübi ve Memlük camilerinden yankılanan ezan sesleri ile dönemin zenginliklerine şahit oluyoruz. İslami Kahire yerini, Ortadoğunun en canlı çarşısına bırakmadan önce, Celebiye, Çadır, Urgan üreten atölyelerin ve sokak berberlerinin yer aldığı halk pazarından geçeceğiz. Khan El Khalili, Bambaşka bir dünya!. Buradaki serbest zamanımızda pazarlık kabiliyetinizi geliştirebilir, Kafelerde çay içip, çarşıyı gezen kalabalığı seyredebilirsiniz. Akşam Yemeği ve konaklama.

3.    Gün: Kahire - Luxor “Erken Kalkan Yol Alır!” çünkü öldükten sonra yeniden hayata döneceklerine inanan Firavunların ebedi evlerinin kapısını çalacağız. Kahvaltı paketlerimiz ile Kahire Havalimanına gidiyor ve kısa bir uçuşun ardından Luxor’a varıyoruz. 2. Ramses’ten Tutankamon’a kadar Yeni Krallık döneminin firavunlarının gömüldüğü “Krallar Vadisi” hala tam olarak keşfedilmemiş gizemleri ile bizleri bekliyor. Burada ziyaret edeceğimiz kayalara oyulmuş rastgele 3 mezar bize firavunlar döneminde ölümün bile ne kadar görkemli olduğunu ispat edecek. Her birinde dönemin ustaları tarafından yapılmış dekorasyonlar ve süslemeler firavunların yaşamlarını, halk için önemlerini anlattıktan sonra çölün ortasında esrarengiz bir tapınak bizi karşılayacak. Sert bir yönetimin, saray entrikalarının ve Mısır Krallığının diğer ülkeler ile olan ilişkilerini dile getiren bu tapınak aynı zamanda medeniyetin ilk kadın firavunun hayat hikayesini hala ziyaretçilerine dillendiriyor. Zamanın, dünyanın herhangi bir yerinden daha yavaş aktığını ispat edecek olan gemimiz bizi bekliyor ama yolda bir zamanlar önemli bir tapınağın bekçiliğini yapan, yöreye özgü alabastar taşından yapılmış devasa heykeller ile hatıra fotoğrafı çektireceğiz. Gemimizde kamaralarımıza yerleşiyoruz. Yetenekli aşçıların yerel yemeklerinden oluşmuş öğle yemeğimiz ve bir süre dinlendikten sonra bir başka çağa ayak basacağız. 40 Hektarlık alana kurulmuş Dünya’daki en büyük açık hava müzesi, tapınakların kıralı Karnak... Her dönem başka bir firavunun eklemesiyle meydana gelmiş tapınakta içerilere doğru yürüdükçe yüzyıllar arasında seyahat edeceğiz. Akşam ise Afrikayı derinden hissettirecek hareketli Luxor sokaklarını keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama gemimizde.

4.    Gün:  Luxor - Esna Kahvaltı. Luxor’da son olarak göreceğimiz; mitolojik üçlü Amon, Mut ve Kons’a adanmış Luxor Tapınağı olacak. Tabiki tezatlar bizleri burada da bırakmıyor... Devasa firavun heykelleri ve stünlar insanların sınırlarının nasıl zorladıklarını gözler önüne serecek. Öğle Yemeği. Gemimiz yolculuğuna başlıyor. Ağır ağır akan Nil kıyılarında buraya ait değilmişcesine zıt bir teknolojik yapı bizleri şaşırtacak. Birkaç bin ton ağırlığındaki gemileri Nil’in daha üst seviyesine taşıyarak yolumuza devam etmemizi sağlayacak olan Esna Kilidi...Buradaki işlemi ilgiyle izleyip gemimizden keyif almaya devam ediyoruz. Binlerce yıldızın göz kırptığı bir gökyüzünün altında hayal kurmanın tadına doyulur mu? Akşam yemeği ve konaklama.

5.    Gün: Edfu – Kom Ombo - Aswan Kahvaltı. Yunan dönemi yapısı Edfu Tapınağı’na doğru eğlenceli bir yolculuğa başlıyoruz. Yapımı 2 yüzyıl sürmüş ama duvarları bize iyilik ve kötüğülün, Mısır inanışına göre binlerce yıldır devam eden ölüm ile yaşamın savaşını, Tanrı Horus ve Amcası Seth’in ilginç hikayesini hala anlatıyor. Aynı eğlenceli yolculuğu gerçekleştirerek gemimize dönüyoruz. Öğle yemeği ve Nil Nehri, Kom Ombo; Bize başka bir hikâyeyi anlatacak Ptolemeo Tapınağı’na gidiyoruz. Bu sefer bilimden bahsediyor tapınak. Ameliyatlar, Gökyüzü ve 365 günlük takvim... Bir başka tanrı ise duvarlarda... Tanrı Sobek, Timsah tanrı... Bir zamanlar bu tapınakta Timsahlara tapıldığını, Timsah beslendiğini düşünebiliyor musunuz? Kumullar üzerinde yavaşça kayarak bizi binbir duygulara taşıyacak gün batımı, tarlalarında çalışan çiftçiler ve karanlık basmadan yuvalarına dönmek isteyen İbis kuşlarının manzaraları eşliğinde Aswan’a hareket ediyoruz. Dileyen henüz başlayan Aswan’ın gece hayatını keşfedebilir. Akşam yemeği ve konaklama gemimizde.

6.    Gün: Aswan Kahvaltı sonrası yine insanlığın sınırları ne kadar zorlayabileceğine tanık olabilmek için Abu-Simbel turumuzu gerçekleştireceğiz. Abu Simbel, Ramses II ve güzeller güzeli eşi Nefertiti için yapılan ölümsüz aşkın mabedi. Eğer şansımız yaver giderse uçsuz bucaksız çöl üzerinde güneşin doğuşunu dahi seyredebiliriz. Mabet ilk olarak m.ö. 1224 yılında inşa edilmiş olsada büyük Aswan barajı yüzünden sular altında kalma tehlikesi ile karşılaştı. UNESCO’nun uluslararası desteği ile şimdiki yerinde yeniden inşa edildi ve sadece yılda 2 defa gerçekleşen bir fenomene ev sahipliği yapıyor. Bu inanılmaz mabedi ziyaret etmemizin her şeyin “en” lerine sahip bu ülkenin bir başka “en”i, Dünya’nın en büyük baraj gölü Nasır Gölü’ne gidiyoruz. 500 km uzunluğundaki bu gölün panaromasını fotoğraflayıp anılarımıza ekliyoruz. Tatbikî Mısır ve SSCB’nin o dönemki dostluğunu simgeleyen anıtın da bulunduğu Eski Baraj’da birbirinden eğlenceli resimler çekmek kaçınılmaz. Daha sonra Dünya’da sadece birkaç on tane kadar olan ünlü dikilitaşların bir blok halinde çıkarıldıkları granit madenine gideceğiz ve bitmemiş bir obeliski görebilme şansını yakalayacağız. Gemimize öğle yemeği için dönerken binlerce yıl sadece firavunların eşleri tarafından kullanılan, hatta öldüklerinde beraberlerinde gömdürdükleri esansların üretildiği atölyeler görülmeye değer. Bu enfes esanslar ile birer masaj yaptırmaya ne dersiniz? Tabiki bahşiş şart...  Öğle yemeğimimizin ardından güvertede dinlenirken Rita Hayvord ile evlenen Ali Han’ın babası Ağa Han için yaptırılan anıt mezarı ve unutlmaz aşk hikayesini düşünürken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde kelime anlamı “Pazar” olan Aswan kentinin pazarlarında zaten artık gelişmiş olan pazarlık kabiliyetiniz ile Son gecemizi eğlenceli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama gemimizde.

7.    Gün : Aswan – Istanbul Kahvaltı sonrasında gemimizden çıkış işlemlerimizi gerçekleştirerek geleneksel Feluka adı verilen tekneler ile “Fil dişi” anlamına gelen ve tanrışa Isis için inşa edilmiş Pihlea tapınağına gideceğiz. Sonrasında Aswan’dan ayrılarak havalimanına transfer olacağız. Bizi Kahire’ye götürecek olan uçuşumuzu gerçekleştirip ardından İstanbul’a ulaştıracak olan uçuşumuz için kısa bir süre bekleyeceğiz. Istanbul’a varışımız ile birlikte bir başka O.T.C. International gezisinde karşılaşabilmek ümidiyle sizlere veda edeceğiz. 

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

TUR FİYATI

*14.08.2022 Tarihli TCMB kuruna göre hesaplanmıştır. Ödeme yapıldığı andaki kur geçerlidir.

FİYATA DAHİL OLANLAR

* Istanbul – Kahire – Istanbul Türk Havayolları Tarifeli seferi ekonomi sınıfı Uçak biletleri
* Kahire – Aswan / Luxor Kahire Mısır Havayolları Tarifeli seferleri ile ekonomi sınıfı iç hat uçak biletleri
* Havalimanı vergileri
* 3 gece Kahire’de 5* Le Meridian vb. otellerde Oda + Kahvaltı Konaklama
* Kahire’de 2 Öğle ve Akşam Yemeği
* 4 gece 5 Yıldızlı Nehir gemilerinde tam pansiyon konaklama
* Programda dahil olduğu belirtilen tüm çevre gezileri ve lüks araçlar ile ulaşım
* İngilizce yerel rehberlik hizmetleri
* Türkçe tercümanlık ve asistanlık hizmetleri
* Ören Yeri giriş ücretleri
* Sağlık ve Seyahat Sigortası (70 Yaş üstü misafilerimiz için 20 USD ek pirim uygulanır)

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

Yurtdışı Çıkış harcı : 50 TL
Mısır Vizesi : vize ücreti 80 USD’dir (Vize alma süresi minimum 45 gün olduğundan erken karar verilmesi önemlidir.
Yeşil pasaporta vize uygulaması yoktur)
Yerel Bahşişler (Rehber/otel/şöför)    : 50 USD (Ülkeye girişte toplanır)
Kahire Müzesi Mumyalar Kolleksiyonu
Piramitlerin içine giriş     
Güneş Gemisi girişi           
Krallar Vadisi Tutankamon Mezarı
Yemek eşliğinde alınan içecekler
Extra Turlar ve kişisel harcamalar
Programda açıkça dahil olduğu belirtilmemiş her türlü hizmet bedeli
Yerel otoritelerce talep edilecek her türlü resim harç ve vergi.
Önemli Not : 20 kg ı aşan ağırlıklarda havayolları ek ücret almaktadır. Bagajların 20 kg üzerinde olmasından kaynaklanan ek ağırlık bedelleri fiyata dahil değildir.

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız