Tacikistan Dağlık Badaşhan Bölgesi

  • ARKEOLOJİ
  • DOĞA
  • İNSAN
  • KÜLTÜR
  • MACERA
  • TARİH
  • YÜRÜYÜŞ

Tacikistan Dağlık Badaşhan Bölgesi

1. Gün : Istanbul – Dushanbe (10 Temmuz Cuma): Istanbul Havalimanı THY kontuarında saat 18:30 da buluşmamızın ardından bizleri Tacikistan’ın başkenti Dushanbe’ye götürecek olan 4 saat 45 dk süren uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. 10 Temmuz’da (Ertesi gün) Yerel saat ile 03:30’da varışımız ile birlikte otelimize transfer olacağız

2. Gün Dushanbe – Kalai Khumb (Darvaz) (11 Temmuz Cumartesi) : Otelimizde bir süre dinlendikten sonra kahvaltımızı ederek yola çıkıyoruz. Bir zamanlar Orta Asya’nın 4 büyük şehrinden biri olan Kulob şehrinde bulunan Hulbuk Sarayı 1951 yılından bu yana restore edilmektedir. 9- 11. Yüzyılda inşa edilen saray dönemin en değerli ticaret malı olan Tuz rezervleri sayesinde görkemli bir dönem yaşamıştır. Buradaki ziyaretimizin ardından yola çıkarak Pamir Dağlarının ilk yerleşimi olan Kalai Khumb köyüne varıyoruz. Burada konaklayacağımız eve yerleşerek ev yapımı akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

3. Gün Khalai Khum – Khorog (12 Temmuz Pazar) : Kahvaltı’nın ardından Afganistan sınırında bulunan be Badagshan özerk bölgesinin başkenti olan Khorog’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda Tajikistan’ın Machu-Pichu’su olarak adlandırılan ve sadece 7 yıl önce keşfedilen Karon tarihi şehrini göreceğiz. Günün sonunda Pamir dağlarının Afganistan ile doğal sınır teşkil ettiği Panj nehri ve Pamir dağları vadisinin tabanında kurulmuş Khorog şehrine varacağız. Akşam yemeği ve konaklama yerel bir evde

4. Gün Khorog - Ishkoshim (13 Temmuz Pazartesi): Sabah Kahvaltısından sonra Khorog Botanik bahçesini gezeceğiz her dönem farklı bitki türlerini görebileceğiniz bu ilginç bahçede bir süre zaman geçirdikten sonra bölge hakkında yaşayış, yöresel kıyafetler ve vahşi hayvanlar hakkında bilgi alabileceğiniz Khorog Bölgesel Müzesi’ne gideceğiz. Öğle yemeğinin ardından Ishkosim şehrine doğru yola çıkacağız. Enfes Pamir Dağları, ovaları ve vadilerinin nefes kesen manzaralarının eşlik ettiği yolculuğumuzda bölgenin ünlü ılıcası olan Garmchasma Kaplıcalarında mola vereceğiz. Burada bu sıcak ve bol mineralli sulardan istifade ederek Iskoshim’e varacağız. Konaklama yerel bir evde.

5. Gün Ishkhoshim - Langar (14 Temmuz Salı) : Kahvaltı Sonrasında doğal bir taş kütlesinin üzerine inşa edilmiş Pamir dağlarının antik kalıntılarından biri olan Kah-Kakha kalesine gidiyoruz. Derin Wakhan koridorunu yüksekten görebileceğimiz bu kalıntılar milattan önce 2. Yüzyılda korunma amaçlı olarak inşa edilmiştir. Sonrasında bölgede bulunan bir diğer kale olan Yamgchun kalesini göreceğiz. Buradan geleneksel bir Wakhi türbesini göreceğiz. Wakhan isimli Fars kökenli insanların Panj nehri boyunca 225 km lik vadilere yerleşmesinden dolayı Wakhan koridoru olarak anılan bölge Afganistan, Tacikistan, Pakistan ve Çin sınırlarının arasında kalan ve dünyada medeniyetin uğramadığı, yaşamın dünya üzerindeki en zor olduğu bölgedir. Burada bu insanlarla karşılaşmamızın sonrasında Pamir bölgesinin ilginç gizemlerinden biri olan Vrang’a varacağız. Burada Budist mezarı olarak adlandırılan Stuba’ya benzer ancak Zerdüştlerin Ateşgahlarını da andıran Milattan sonra 4. Yüzyılda yapıldığı tahmine edilen yapıyı görerek yolumuza devam edeceğiz.  Bu günkü son durağımız bu bölgeden geçen veya yaşayanların Bronz çağından bu yana kayaların üzerine bıraktıkları petroglifleri görmek üzere yürüyüş yapacağız. Konaklama yerel bir evde.

6. Gün Langar - Murghab (15 Temmuz Çarşamba): Kahvaltının ardından bölgenin önemli su kaynaklarından ve kuşların yaşam alanı olan Yashilkul (Yeşilgöl)’e hareket edeceğiz. 3,600 hektar alan kaplayan ve en derin noktası 52 mt olan gölün çevresinde dolaştıktan sonra Murghab’a doğru Alichur vadisinden geçerek yalnız dağı tırmanacağız. Nefes kesen Pamir dağları manzaraları eşliğinde gerçekleştireceğimiz yolculuğumuzun sonunda konaklamamız yerel bir evde olacak.

7. Gün : Murghab – Karakul  (16 Temmuz Perşembe): Sabah kahvaltısının ardından belkide dünyanın en ilginç pazarına hareket edeceğiz. Konteynırlardan yapılmış olan dükkanlarda yerel üretim malların satıldığı pazarı gezeceğiz. Sonrasında dünyanın en fotojenik yerlerinden biri olan Pshart Vadisinde dolaşacağız. Pamir dağlarının en yüksek geçitlerinden biri olan Ak Baital geçidinden de (rakım 4655 Mt) geçerek Karakul (Karagöl) e varacağız. Karagöl kıyılarında biraz yürüyüş yaptıktan sonra konaklayacağımız yerel eve geçeceğiz.

8. Gün : Karakul – Osh (Kırgızistan) (17 Temmuz Cuma): Sabah kahvaltısının ardından Karakul gölünün kuzey kısmına geçerek Kırgızistan’a doğru yola çıkacağız. Gümrük işlemlerinin ardından Kırgızistan’ın Osh şehrine varacağız. Konaklama yerel bir evde olacak.

9.Gün : Osh – Moskova – Istanbul (18 Temmuz Cumartesi) Sabah erken saatlerde bizleri  moskova’ya oradan Istanbul’a götürecek uçağımıza biniş işlemlerimiz için havalimanına transfer oluyoruz. 05:30 da hareket edecek Rus Aeroflot havayoluna ait uçağımız yerel saat ile 13:45’de İstanbul’a varmış olacak ve varışımız ile birlikte bir başka O.T.C. International Turizm gezisinde karşılaşabilmek ümidiyle sizlere veda edeceğiz.

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

VİZE BİLGİLERİ

Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımızın, Tacikistan'a gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatleri öncesinde www.evisa.tj, internet adreslerinden başvurularını yaparak vizelerini almaları gerekmekte olup yeşil pasaport hamilleri vizeden muaftır. Vize ücreti 50 Usd, GBAO (Dağlık Badaşhan) bölgesine geçiş izin ücreti 20 USD’dir

 

Değerli Misafirimiz,

Rezervasyonunuzun kesinleşebilmesi için :

Turumuza katılmaya karar verdiğinizde pasaportunuzda veya kimliğinizde yazdığı şekilde adınız, Soyadınız, tc kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile birlikte acentemize kayıt yaptırabilirsiniz.

 

1.    Tur’a kayıt anında rezervasyonun kesinleştirilebilmesi için kaparo ödenmesi gerekmektedir. (Min.500 USD)

2.     Tur hareket tarihinden 45 gün ve daha fazla olan sürelerde Tur Bedelinin en az %50’si ödenmiş olup hareket tarihine 15 gün kala bakiyenin kapatılmış olması gerekmektedir

3.    Tur’a Kayıt anında tur hareketine 15 gün ve daha az zaman kalmış olması durumunda tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

4.    Yabancı para birimi cinsinden belirtilmiş olan tur bedelleri ödeme yapılacağı gün ve saatteki TCMB efektif satış kurları üzerinden TRL olarak ödenebilir.

5.    Yukarıdaki şartların gerçekleşmemesi halinde rezervasyonunuz iptal edilir.

6.    Tur’a son kayıt tarihi 01.06.2020 dir. Sonraki talepler uçak ve/veya otel uygunluklarına göre kesinleştirilebilir.

7.    Turumuz Minimum 8 Kişi ile hareket edecektir. Yeterli Kişi sayısı oluşmaması durumunda tur iptal edilir ve kayıt yaptıran misafirlerimize bu bilgi en geç 01.06.2019 tarihinde kadar bildirilir.

8.    Gezimizin rotasında kullanılacak araçlar ülke şartlarına ve kişi sayısına bağlı olarak klimalı konforlu araçlar kullanılacaktır.

9.    Türkçe rehberlik hizmeti 18 kişi ve üzerindeki gruplarda sağlanmaktadır.

10. Turumuzda genel olarak yerel evlerde konaklanacaktır. Tek kişilik oda müsaitlik durumuna bağlıdır.

TUR FİYATI

*14.08.2022 Tarihli TCMB kuruna göre hesaplanmıştır. Ödeme yapıldığı andaki kur geçerlidir.

FİYATA DAHİL OLANLAR

* Aeroflot Havayolları ile Osh – Moskova - Istanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri ve vergileri

* Dushanbe’de 1 gece 3 yıldızlı otelde konaklama

* 7 gece (Homestay) yerel evlerde konaklama

* 7 Sabah kahvaltısı

* Yerel lokantalarda 7 Öğle Yemeği

* Yerel lokantalarda ve/veya evlerde 7 Akşam yemeği

* Programda belirtilen tüm geziler
* Programda belirtilen tüm panoramik şehir turları

* Yerel rehberlik hizmeti

* Giriş ücretleri

* Türkiye Gezginler Derneği Başka Prof. Dr. Orhan Kural’ın Tur Liderliği

* Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

Yurtdışı çıkış fonu (50 TL)

Tacikistan vize ücreti 50 USD

GBAO (Dağlık Badaşhan bölgesine geçiş izni) ücreti 20 USD

Yemeklerde alınacak içecekler

Dahil olduğu belirtilmemiş her türlü hizmet
Kişisel harcamalar
Bahşişler
Uçaklarda fazla ağırlık bedelleri

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız